Přehrada Slezská Harta zaplavuje údolí v délce 13 kilometrů a plochu 870 hektarů. Stavba tohoto vodního díla započala v 80. letech. V 90. letech se kvůli zdražení prací a omezení financí ze státního rozpočtu uvažovalo, zda přehradu dokončit. To se naštěstí podařilo a krátce potom, co vodohospodáři v roce 1997 dokončili stavbu přehrady na říčce Moravici, Slezská Harta při povodních zadržela desítky milionů kubíků vody.
Původně měla být přehrada dokončena v roce 1992. Sametová revoluce v roce 1989 však přinesla mnoho ekonomických změn, které vedly k úvahám, jestli stavbu neukončit a údolí uvést do původního stavu. Dalším důvodem k pochybám byla rostoucí cena vody, která vedla k výrazné snížení její spotřeby. Odborníci tak jednali o účelnosti Slezské Harty. Naštěstí byly práce už v pokročilé fázi a bylo levnější vodní dílo dokončit. Což se o pár let později ukázalo jako velmi šťastné rozhodnutí.
Pro starousedlíky údolí řeky Moravice byla stavba přehrady bolestivou zkušeností. Mnoho lidí muselo opustit své domovy a jejich místo zabrala voda. Pod její hladinou zmizela obec Karlovec a částečně byly zatopeny obce Leskovec nad Moravicí, Roudno, Nová Pláň a Razová. V roce 1997 však při masivních povodních přehrada Slezská Harta společně s vodní nádrží Kružberk zachránila mnoho domů a možná i životů.
Řeka Moravice měla podle plánu přehradu naplnit v roce 2002, v případě sucha ještě o několik let později. Během let 1996 a 1997, kdy Bruntálsko postihly 2 povodně, se Slezská Harta téměř naplnila. Nebýt přehrady, tak by byla dramatická povodňová situace v Ostravě a v Bohumíně ještě horší.
Před zničující povodní byl ušetřen i Hradec nad Moravicí. „V roce 1997 jsme si pořádně oddechli, protože pokud by nebyla Harta, tak by to s Hradcem bylo moc špatné,“ popsal situaci tehdejší starosta Josef Vícha. Přehrada během povodní zadržela okolo 50 milionů m³ vody. Pouze za rok 1997 hladina stoupla o 6,85 metru.