Kousek od Leskovce nad Moravicí vás čeká poměrně zajímavý pozůstatek z dob minulých. Najdete tu pec, ve které se dříve pálilo vápno. K čemu se používalo a kdo s pálením ve starověku začal?
Pec byla postavena v roce 1912 z hrubého čediče, který se vyskytovat všude po okolí. Vnitřní obložení se skládá z pálených komínových cihel. Pec má šířku 4 metry a dosahuje výšky 3 metry. Do spodní části pece (=nístěj) o šířce 75 centimetrů se vkládalo dřevo a nakonec (po cca 24 hodinách) i vyhrabávalo finální pálené vápno v podobě prášku a malých kamenů. V roce 2001 se pec opravila a zpřístupnila veřejnosti.
Pálené vápno z pece se využívalo hlavně jako základ staveb. Díky tomu, že se v oblasti dařilo textilnímu průmyslu, je pravděpodobné, že sloužilo i k bělení pláten. Použití vápna se datuje až do starověkého Egypta (3000 let př. n. l.), kdy se míchalo s maltou. Tak se pálilo zároveň se sádrovcem, který má v zemi větší zastoupení. Egypťané však nebyli jediní, vápno používali i Židé, Babyloňané, Římané, Číňané a Řekové. Jaké stavby vápno obsahovaly? Pozemní i vodní. Díky tomu se objevilo i hydraulické vápno, jehož velkou výhodou je tvrdnutí i pod vodou.
K peci se dostanete z naučné stezky LČR či cyklostezky č. 6162 vedoucí z obce Razová (cca 2,5 km od Leskovce nad Moravicí). Nachází se v lese na místě pojmenovaném Vápeniště. Je to kousek od vodní nádrže Slezská Harta.