CZE🇨🇿 / ENG🇬🇧 / PLN🇵🇱

Report z plavby po Slezské Hartě

25.4. 2021

28. duben 2021

V neděli jsme si se synem a kamarády parádně užili výlet – okružní plavbu na elektrolodi na Slezské Hartě. Den předem jsme si rezervovali na internetu lístky (kapacita je 45 míst), které jsme zaplatili na místě. Druhý den už jsme vyplouvali z přístavu Leskovec nad Moravicí.

Měli jsme obavy, zda menší děti plavbu 1,5h vydrží, ale nakonec to dopadlo tak, že jsme se všichni divili, jak rychle to uteklo. Když je fajn parta a super zážitek, tak to tak prostě bývá. Lehce foukalo, ale na sluníčku bylo teplo, tedy jsme si užili i nádherný výhled z horní otevřené paluby. Pro zimomřivější byla k dispozici uzavřená spodní paluba (plně prosklená). Tak ani ze spodní paluby nikdo nepřišel o parádní výhled na okolní krajinu, kterou jsme pluli, a přitom byl v teple a závětří.

Občerstvení někteří měli z domova nebo se dalo zakoupit v lodním bufetu. Takové vínečko, pokec s kamarádkami, vítr ve vlasech, krásný výhled, tatranku dětem, tátovi nealko (však řídí), co víc si může člověk přát. Příjemně překvapila opravdu rozlehlá lodní toaleta, kam šlo vjet i s kočárkem, tedy všechny nehody se řešily v závětří a čichové izolaci.

Fajn je, že děti nemají kam daleko utéct, ale je třeba je hlídat. Nejoblíbenější činností dětí bylo lítat po schodech nahoru a dolů mezi patry. Chvilka klidu byla, když baštily, těm šťastnějším rodičům i usnuly. Tedy klasická předávka dětí – teď s nimi chvíli běhej ty táto, já si dám kafe, a na chvíli si sednu.

Po době, kdy jsme byli zavřeni doma to byl naprosto úžasný svěží a parádní zážitek. Vřele doporučuji.

Co vše je k dispozici?

Vyhlídkové a okružní plavby na našich lodích baví každého. Plavby okružní i vyhlídkové, plavby speciální i prémiové. Z nabídky plaveb si vybere opravdu každý. Vyplout můžete na krátké, nebo i několikahodinové dobrodružství.

Kde možno nastoupit/vystoupit?

Vystoupit lze na zastávkách Razová, Roudno a Leskovec nad Moravicí. Pokud si však zaplatíte okružní plavbu z Leskovce nad Moravicí, ušetříte.

Cena okružní plavby?

Dospělý 190Kč

Dítě od 6 do 15 let 150Kč

Dítě do 6 let 100Kč

Kdy se jezdí?

Do konce května vyráží loď 3 dny v týdnu – pátek, sobota a neděle. Skvělé na víkendové rodinné výlety! Začátek plavby se rozděluje na ranní, dopolední, odpolední a večerní čas. 

Co opatření?

Samozřejmě respektujeme současná epidemiologické nařízení, loď pravidelně dezinfikujeme. 

Elektroloď Harta

Historicky vůbec první velkokapacitní loď na Slezské Hartě, vyrobena v letech 2017-2018 v Polsku. Uveze 45 osob + posádku, spodní paluba je plně bezbariérová, horní pak vyhlídková. Je zde ponechán prostor i pro jízdní kola a kočárky. Unikátnost této lodi je zejména pak v jejím pohonu, který tvoří lithiové baterie. Doplňkově je vybavena solárními panely, umístěnými jak na střeše plavidla, tak po jeho bocích. Pohon lodi je tak plně ekologický. Harta je ocelovým katamaránem, poháněným elektromotory s celkovým výkonem 2×25 kW. Je dlouhá 17,99 m a 5,06 m široká. Výrobu lodi finančně podpořil Moravskoslezský kraj. Domovský přístav má v Leskovci nad Moravicí.

Loď Santa Maria

Loď Santa Maria, jako vystřižená z dob Kryštofa Kolumba, je replikou staré dřevěné plachetnice a určena pro malé skupiny anebo nenapravitelné romantiky. Je první lodí, která zajišťovala oficiální vyhlídkové plavby na přehradě Slezská Harta. Je určena pro maximálně 10 osob + posádku a nabízí zejména oblíbenou hodinovou plavbu po celé přehradě se zajímavým výkladem o okolních zajímavostech a také osudech zatopených obcí. Je možné si tuto loď pronajmout i na soukromé projížďky, oslavy apod. Přeprava živých zvířat, jízdních kol a kočárků je bohužel vyloučena. Na vodní hladinu se poprvé tato loď podívala v roce 2010 a svůj domovský přístav má v Leskovci nad Moravicí.

Loď Santa Maria s kapacitou 10 osob zatím není k dispozici, do provozu je v plánu ji uvézt počátkem května.

Bližší informace a rezervace zde: rezervace elektroloď Harta.

(autor: Magdaléna Bystroňová)