obec

Horní Benešov

Původní název města byl Benešov, až v roce 1926 došlo ke změně na Horní Benešov. Nachází se v severovýchodní části České republiky v západní části Nízkého Jeseníku v nadmořské výšce 568 m.

Historie

Historické záznamy se zmiňují o existenci Benešova již v roce 1226 jako o hornické osadě. Stříbrné doly v Benešově patřily k nejstarším v zemi. Za osídlení kraje mezi Opavou a Krnovem měl zásluhu zeť Přemysla Otakara II. – Vok I. Během pustošivého tažení uherského krále Matyáše Korvína v roce 1474 bylo město vypáleno a byla zničena zakládací listina, která se dochovala jen v latinském opise v brandenburském urbáři z roku 1535. Od 16. století se v doposud horním městě začalo rozvíjet i tkalcovství. Velkým neštěstím pro obyvatele byly požáry. Město vyhořelo v roce 1717, opět v roce 1767 a téměř zcela do základů v roce 1820.

Historické budovy, památky a pamětihodnosti

1e374f3e0e7c0bc98160f0663ee18a3cf9770d4f_bruntal-kostel

Kostel sv. Markety

JOG4cf144_Petrin

Kaple Panny Marie

postavená v roce 1893 podle projektu Adolfa Riegera panem Edmundem Friedlem

JOG4cf144_Petrin

Socha sv. Jana Nepomuckého

Tradiční způsoby obživy

V 19. století, kdy po zrušení patrimoniální správy připadl Benešov k okresu Bruntál, se město stalo významným centrem textilního průmyslu. Tkalcovny lněné a bavlněné příze vznikaly v roce 1817, v roce 1900 jich ve městě pracovalo více než 14 a vznikaly další. Byly zde rovněž bělidla a barvírny, pletárna, pletly se punčochy, vyráběla se veba, paličkované krajky, nitě, šňůry, provazy.

Ve městě byl také pivovar se sladovnou, lihovar, závod na výrobu likérů a ovocných šťáv, pekl se perník, dále zde byla knihtiskárna, filiálka banky a pojišťovny, městská spořitelna, čtyři hotely, tkalcovská, kupecká, živnostenská a od roku 1928 česká menšinová škola.

Těžba rud byla obnovena v roce 1830, ale byla zastavena již v roce 1887. V letech 1902–1914 se zde těžil baryt. Doly byly opět v provozu v letech 1951–1992.

Současný způsob obživy

V poslední době dostává Horní Benešov nový ráz. Je nově zrekonstruována kanalizace a současně vybudovány komunikace včetně chodníků.  Výrazných změn doznalo náměstí a ulice Masarykova, které vycházejí z historické tradice. Pro volnočasové aktivity lze využít nově zastřešený zimní stadion, čtyřdráhovou kuželnu, tenisové kurty, fotbalový stadion, sportovní halu a dětská hřiště. V obci mají děti možnost navštěvovat výtvarný a hudební obor na ZUŠ.

Pravidelné akce

Novoroční výstup na Uhlířský vrch, Okolo Harty – memoriál Petra Hábla, Mezinárodní večerní běh Bruntálem, Běh Terryho Foxe, mládežnický fotbalový turnaj, Běh o vánočního kapra, Vánoční turnaj v košíkové, Den Země

Významní rodáci a osobnosti

Johan Krištof Handke (malíř moravského baroka), Rudolf Templer (tvůrce sakrálních maleb), Erich Hlavacek Hürden (malíř Jeseníků), Bruno Hanns Wittek (básník), Karel Ptáčník (spisovatel), Tereza Kronesová (operní zpěvačka), Engelbert Adam (autor her, první majitel místního kina), Karel Anton Gebauer (universitní profesor ve Vídni), Ernst Ludwig (zakladatel soudního lékařství), Emerich Machold (zakladatel textilky), Wenzel Franz Olbrich (významný starosta)

Přírodní zvláštnosti

Uhlířský vrch (672 m.n.m.) – vyhaslá čtvrtohorní sopka

Čtyřřadá lipová alej – vysázena na popud komtura svobodného pána von Riedheim před 250 lety