obec
Dlouhá Stráň
Vznik obce Dlouhá Stráň není přesně datumově doložen. Obec Dlouhá Stráň se nachází jihovýchodně od Bruntálu v nadmořské výšce 517 m.

Historie
V listinách z roku 1224 jsou uvedeny okolní obce Mezina, Razová, Leskovec. Ze starých dokladů lze dokázat, že údolí řeky Moravice bylo starodávnou hranicí osidlování, a to z jihu a ze severu. V té době nabylo osidlování českým obyvatelstvem velkého rozmachu. Hranice panství Bruntál vedlo po Opavici dolů – dnešní Oborná a po Černém potoku – dříve Kalná voda, až po jeho vtok do Moravice. Panství města Horní Benešov sahalo až k branám města Bruntálu. Jihovýchodně od Bruntálu byla obec Lučina a nad naší současnou obcí byla obec Žárnice. Obě vesnice již neexistují a taktéž dnešní obec Dlouhá Stráň stojí na místě, kde dřív byla ves s názvem Týlov u Bruntálu a tyto obce i s obcí Razovou patřily pod panství Horní Benešov. V období let 1241 až 1253 hrabata z Vrbna, kterým patřilo panství Bruntál, odebrala sporem dnešní území Dlouhé Stráně a Jelení.
První zmínky o Dlouhé Stráni se objevují v období třicetileté války, kdy se uvádí, že roku 1631 byl Bruntál a okolní vesnice Mezina, Dlouhá Stráň, Oborná a Staré Město shromaždištěm a odvodním místem Dunajského pluku o síle 2 000 mužů.
V ústředním archivu řádu německých rytířů ve Vídni, pod signaturou Mei 89/2, kde je soupis obyvatelstva panství Bruntál z 30. srpna 1642, je uváděn počet obyvatel tohoto panství 5 062 osob, z toho obec Dlouhá Stráň 73 osob. Soupis je pořízen z období třicetileté války, kdy Bruntál byl od roku 1621 napaden pětkrát a po roce 1642 ještě Švédy třikrát. Tím byla lidnatost okolních vesnic velmi poznamenána a nejvíce v tomto směru utrpěla Dlouhá Stráň.
V roce 1907 byla postavena silnice z Jelení do Dlouhé Stráně. Z období před druhou světovou válkou je znám zápis o obci Dlouhá Stráň z archívu v Bruntále, kde se uvádí, že v obci žilo celkem 241 obyvatel a z toho 230 německé národnosti a 11 cizí národnosti. V té době obec vlastnila školu, hospodu, 22 hektarů polí a 4 hektary lesa. V obci byla jednotřídní obecná škola, obchod se smíšeným zbožím, hospoda s trafikou.
Po skončení druhé světové války v roce 1945 bylo německé obyvatelstvo z obce odsunuto a do obce se nastěhovaly rodiny převážně z Moravy z okresů Kroměříž a Uherské Hradiště a později ze Slovenska. Obyvatelstvo se zabývalo převážně zemědělskou činností (21 rodin) a zbytek dojížděl za prací do Bruntálu do textilních továren.
Obec měla samostatnou správu Místní národní výbor (MNV), ta řídila obec až do roku 1964, kdy obec v rámci integrace obcí přešla pod MNV Mezina. Naše obec byla v tomto orgánu zastoupena třemi poslanci.
V roce 1979 byla obec Dlouhá Stráň integrována k městu Bruntál a správně řízena Městským národním výborem (MěNV), formou Občanského výboru, který byl však bez rozhodovacích pravomocí. V této době byla část majetku obce MěNV Bruntál rozprodána (škola, hasičská zbrojnice a některé stavební pozemky).
Historické budovy, památky a pamětihodnosti
V roce 1777 byl v obci Dlouhá Stráň dostavěn kostel, který byl zasvěcen svaté Anně. 17. března 1849 vyšlo nové nařízení, že v čele obce stojí starosta s obecní radou, která je volena ze zastupitelstva. Volby podle nového volebního zákona byly v obci Dlouhá Stráň dne 1. července 1850.

Kostel sv. Anny
dostavěn v roce 1772

boží muka
Tradiční způsoby obživy
V zemědělství sedláci hospodařili soukromě do roku 1951, kdy bylo politickou mocí státu tlačeno na založení JZD i v naší obci. Od roku 1965 byla zemědělská činnost prováděna formou Státních statků, které skončily hospodaření v naší obci v červnu 1993. K soukromému hospodaření se vrátily dvě rodiny.
Současný způsob obživy
K největším podnikatelským subjektům patří specializovaná plastikářská a nástrojářská firma Alfa Plastik, firma OSRAM zabývající se výrobou wolframu, potravinářské firmy jako Jesenické mlékárny, Limova, dále montážní firmy Linaset a Gardena.
Pravidelné akce
Novoroční výstup na Uhlířský vrch, Okolo Harty – memoriál Petra Hábla, Mezinárodní večerní běh Bruntálem, Běh Terryho Foxe, mládežnický fotbalový turnaj, Běh o vánočního kapra, Vánoční turnaj v košíkové, Den Země
Významní rodáci a osobnosti
Johan Krištof Handke (malíř moravského baroka), Rudolf Templer (tvůrce sakrálních maleb), Erich Hlavacek Hürden (malíř Jeseníků), Bruno Hanns Wittek (básník), Karel Ptáčník (spisovatel), Tereza Kronesová (operní zpěvačka), Engelbert Adam (autor her, první majitel místního kina), Karel Anton Gebauer (universitní profesor ve Vídni), Ernst Ludwig (zakladatel soudního lékařství), Emerich Machold (zakladatel textilky), Wenzel Franz Olbrich (významný starosta)
Přírodní zvláštnosti
Uhlířský vrch (672 m.n.m.) – vyhaslá čtvrtohorní sopka
Čtyřřadá lipová alej – vysázena na popud komtura svobodného pána von Riedheim před 250 lety
Čtyřřadá lipová alej – vysázena na popud komtura svobodného pána von Riedheim před 250 lety
Kultura
Městské divadlo, kino Centrum, Muzeum, Galerie V kapli, Klub Za starý Bruntál – přednášky, koncerty vážné hudby, Klub přátel hudby – koncerty vážné hudby, Africa Pub – rockové koncerty.
Sport
Umělá ledová plocha, Wellness centrum, městské koupaliště, sportovní centrum s bowlingem, squashem a kuželkami, halová půjčovna motokár, tenisové kurty, hala stolního tenisu, sportovní hala, turistické a cykloturistické trasy.
