V okolí nádrže Slezské Harta hnízdí nádherní ptáci, kteří si svá obydlí rádi staví v okolí vody, kde mohou lovit. Řeč není o nikom jiném než o čápech, největších ptácích žijících v Česku. Rozpětí křídel čápa dosahuje neuvěřitelných 2 metrů. Nejznámější páreček čápů v Mikroregionu Slezská Harta můžete zahlédnout na komínu u křižovatky v Leskovci nad Moravicí.
Od volavky čápa poznáte tak, že letí s nataženým krkem (volavka ho má za letu prohnutý do esíčka). Tyto dva příbuzné rody rozpoznáte i podle chůze. Zatímco se volavka při chůzi zlodějsky „krade“, elegantní čáp bílý si vykračuje „důstojně“.
Poslechněte si, jak se čápi projevují:
Čápi dříve hnízdili na vysokých stromech, později se přiblížili lidem a svá hnízda si často staví na komínech, střechách budov a sloupech elektrického vedení. Stavbu hnízda má na starosti samec, který z teplých krajin přilétá o trošku dříve než samice, a to zhruba od půlky března. Samci nejprve uklízí a renovují hnízdo, aby samičky přiletěly do nového. Čapí hnízdo může vážit až několik metráků.
Čapí partneři jsou si věrní, ale stejně jako v manželství, také u nich dochází během jarních námluv k dramatickým konfliktům, které mohou skončit krvavým zraněním a dokonce i výměnou partnera. Zajímavé je, že vajíčka čápů zahřívají jak samice, tak i samci. Partneři sedí na 2-5 vejcích zhruba 33 dní a střídají se také v péči i krmení mláďat. Na zimu se čápi opět stěhují až do Jihoafrické republiky, kam odlétají neuvěřitelným tempem 200-400 km za den.
Čáp je spojen s mnoha pověrami a mytologií. Ve starověkém Egyptě symbolizoval zbožnost, v Číně zase nesmrtelnost. V řadě zemí je považován za symbol štěstí a je národním ptákem Litvy, Polska a Běloruska. V Litvě se dokonce v březnu slaví čapí den. Napadlo vás někdy, proč v naší lidové tradici říkáme, že čáp nosí děti? Kde má tahle pověra kořeny? Podle germánské mytologie byl čáp posel bohyně Holdy. Na její pokyn lovil z vody duše novorozenců a vkládal je do těla matky. Duše nenarozených totiž prý plavaly ve vodě, tedy prazdroji života.
Je to jednoduché – šetří energii. Čápům uniká teplo přes dlouhé neopeřené nohy a střídáním nohou zabrňuje většímu úniku tepla. Nemusí vynakládat velkou sílu, tělo udrží speciální kloub na noze.