Kdo by si dokázal představit, že pouze 3 kilometry od Bruntálu kdysi soptila sopka? Ačkoli už je to nepředstavitelných 1,7 milionů let, vyhaslá sopka Uhlířský vrch patří mezi nejmladší sopky v České republice. Ze čtvrtohorské sopky dnes zbyl krásný kopec, který dominuje v krajině a nabízí mnoho zajímavostí. Z Bruntálu se na vrcholek Uhlířského vrchu dostanete po zeleně značené turistické cestě. Cesta k vrcholu kopce je lemovaná prastarou lipovou alejí a křížovou cestou. U vstupu do lipové aleje začíná 1,4 km dlouhá naučná stezka, která vás dovede až k baroknímu kostelu Panny Marie Pomocné. Vrcholek Uhlířského vrchu leží v nadmořské výšce 672 metrů.
V 19. století byl na úbočí Uherského vrchu otevřen lom, kde se těžily sopečné tufy (horniny ze sopečného popelu, který sopka vyvrhla během sopečné erupce). Tufy se využívají jako stavební materiál. Ve strmé stěně si díky tomu můžete prohlédnout průřez vrchu a jednotlivé vrstvy vulkanických vyvrženin – písek, sopečný prach, sopečné bomby, strusky a balvany. Sopečné bomby jsou větší útržky magmatu vyvrženého při erupci. Tyto žhavé útržky se při letu vzduchem tvarují do tvaru kapky nebo vřetena. Některé sopečné bomby kvůli rychlému ochlazení popraskají a připomínají chléb s popraskanou kůrkou. Po ukončení těžby v roce 1961 byl Uhlířšký vrch vyhlášen národní přírodní památkou.
Název vrchu pravděpodobně vznikl podle legendy o rytíři Augustinu Oswaldovi Lichtensteinovi. Ten tu prý při lovu zabloudil a před smrtí ho zachránil místní uhlíř. Rytíř z vděčnosti nechal na vrcholu vystavět dřevěnou kapli k poctě památky Panny Marie, kterou v roce 1755 nahradil barokní kostel.
V letech 1766 – 1770 nechal pán komtur von Riedheim vysadit čtyřřadé aleje, které se vinou více než kilometr až ke kostelu Panny Marie Pomocné. V roce 1973 byly stromy prohlášeny za památné a o 20 let později se celý areál včetně lipové aleje stal kulturní památkou.
Podél horní části aleje bylo v roce 1916 vztyčeno 14 stojanů s obrazy křížové cesty, které však kvůli druhé světové válce vydržely jen krátce. Křížová cesta byla naštěstí v roce 2001 obnovena bruntálským řezbářem Františkem Nedomlelem, který ji tvořil celé 4 roky. Dohromady vyřezal originální křížovou cestu o 15 zastavení, a to z různých stromů z okolí Nízkého Jeseníku. Z lipové aleje je přenádherný výhled do okolí a rozhodně stojí za to Uhlířský vrch navštívit!