CZE🇨🇿 / ENG🇬🇧 / PLN🇵🇱

Velikonoce 2021 – kdy jsou a jak si je užít?

31.3. 2021

Velikonoce jsou opět zde. Ani jsme se nerozkoukali v novém roce a už je tu první velký svátek. Víte, kdy Velikonoce začínají?

Prvně si řekneme hlavní data, která se s Velikonoci pojí. Mezi nejdůležitější data řadíme:

  • Velký pátek (umučení Ježíše) – 2. dubna
  • Velikonoční neděle (Zmrtvýchvstání Ježíše) – 4. dubna
  • Velikonoční pondělí – 5. dubna

Ale to není vše, v kalendáři najdeme i jiná data, která začínají již 28.3.

28. 3. (ne)Květná neděle – Ježíšův vjezd do Jeruzaléma
29. 3. (po)Modré pondělí
30. 3. (út)Šedivé úterý – uklízení a vymetání pavučin
31. 3. (st)Škaredá středa – Den, kdy byl Ježíš zrazen Jidášem
1. 4. (čt)Zelený čtvrtek – poslední Ježíšova večeře
3. 4. (so)Bílá sobota – pohřeb Ježíše

Začínají Velikonoce vždy ve stejný den?

Velikonoce mají pohyblivé datum, což znamená, že připadají každý rok na jiný den. Některé roky se data liší klidně i o 3-4 týdny.

Jak se určuje velikonoční datum?

Jak všichni víme, Velikonoce oslavují vzkříšení Ježíše, a tak jsou pro křesťany extrémně významným svátkem. Podle tradice připadá začátek Velikonoc na první neděli po prvním jarním úplňku. Pokud úplněk proběhne v neděli, přesouvá se začátek o týden.

Jak Velikonoce slavit?

Bohužel, letos se nemůžeme tradičně scházet a slavit. Ale to nevadí. Užijte si Velikonoce z pohodlí domova se svým partnerem, rodinou nebo sami.

Pokrmy

Připravte si nějakou dobrotu. Chutnat vám bude:

  • Velikonoční beránek
  • Zajíček
  • Mazanec
  • Vajíčkovou pomazánku

Různé pokrmy mají tradici v různých zemích. Beránek býval obřadním pokrmem, ale kvůli vysoké ceně si ho nemohl dopřát každý. Proto se peklo pečivo ve tvaru beránka. A to nám vydrželo dodnes. Zajíček má původ v Německu. Jak přesně tradice vznikla? To není jisté. Ale podle Bible je to zvíře pokorné a skromné. Jako znamení čistoty lehává u nohou Panny Marie.

Mazanec připomíná slunce. Těsto na mazanec je stejné jako na vánočku. Zajímavé je to, že mazanec nebýval sladký, naopak se připravoval ze sýru a mnoha vajec, aby se co nejvíce přiblížil žluté barvě, kterou má slunce. Původní jména zněla – babyka, šoldr, baba nebo svěceník. Velikonoční pomazánku ukuchtěte z vyfouklých vajec. Stačí vám koření, pomazánkové máslo, hořčice a kousek másla. Do zdravější verze dejte místo pomazánkového másla polotučný nebo tučný tvaroh či cottage.

Milujete filmy?

Pokud si chcete odpočinout, mrkněte na nějaký pěkný film. Připravte si dobré jídlo, tlusté ponožky a vypněte telefon.

Miss Potter

Tento životopisný film sleduje spisovatelku Beatrix Potter, kterou ztvárnila Reneé Zellweger. Beatrix psala úspěšné knihy pro děti, a to poměrně netradičně – navlékala zvířátka do oblečení. Tehdejší společnost dost překvapila. Příběh je opravdu zajímavý a potěší nejednoho diváka. Ve vedlejších rolí se objeví Emily Watson a Ewan McGregor.

Veselé Velikonoce

Všichni milovníci Jean-Paula Belmonda si zamilují komediální film Veselé Velikonoce. Sukničkář Stefan se po odjezdu své manželky ujme mladé Julie, která se zrovna rozešla s milencem a hledá, kde by mohla přespat. Stefanovi se moc líbí, tak ji pozve domů. Tam ho k jeho překvapení najde manželka. Ve zmatku ji namluví, že Julie je jeho dcera. Jak vše dopadne? To už se dozvíte ve filmu.

Alenka v říši divů

Alenka v říši divů sice nepřinese velikonoční téma, ale zvířata pro Velikonoce známá ano. Na začátku příběhu se seznámíte s mladou Alenkou. Miluje dobrodružství a na vdavky nemá ani pomyšlení. Při zahradní party si všimne bílého králíka, a rozhodne se ho následovat. Po chvilce pronásledování najde díru v zemi a omylem do ní spadne. Dostane se do pohádkové země, kde na ni čekají velmi těžké úkoly. Příběh se bude líbit dětem i dospělým. Doporučujeme animovaný film z roku 1951 a hraný film z roku 2010 s Johnny Deppem.

Ačkoliv není aktuální situaci podle našich představ, snažte se užívat si každý den. Dělejte si radost, myslete aspoň trochu pozitivně a buďte na své okolí milí.